Masters and Mistresses of the Laurel
active in the Middle Kingdom
(Contrasting plaques indicate vigillant members)
Aaron faheud Swiftrunner of the Stone Keep
(Bardic & Illumination)
Aelered Verrier du St. Gobain
(Glassblowing & Pottery)
Aiden Elfëadur
(Illumination)
Alan Fairfax
(Religious Studies)
Alen Elegil
(Gloves)
Alina of Foxwood
(Dance)
Alphia Biraz-Pars
(Dance)
Alys Katharine
(Period Confections, Sugar Paste)
Amelie d'Anjou
(Instrumental Music)
Amy Talbot
(Embroidery)
Angharad Rhos Tewdwr of Pembroke
(Scribal Arts)
Anne Greye
(Elizabethan Clothing)
Anthoinette de Martel (Fishing) Arina de Traentorp Arnulf Ullrsson
(Norse Studies)
Arrienne Lenorra Ashford (Reticella Lace) Arundel the Falconer
(Brewing & Brewing Research)
Audelindis de Rheims
(Clothing Research)
Audrey Adelicia of Canterbury
(Bardic recitation; Saxon research; Spinning)
Avery Austringer
(Woodworking & Persona Studies)
Barbara Atte Dragon
(Fiber Arts)
Basilius Phocas
(Cookery)
Bianca Rosamund
(Calligraphy & Illumination)
Birgit av Birka
(Norse Studies)
Branwen Scholastica
(netting, knitting, weaving, bobbin lace
Brusten de Bearsul
(Games & Pastimes)
Caitlin Stuart
(Embroidery)
Carlo dalla Casa
(Music & Commedia del'Arte)
Catherine of Meirionnydd
(Embroidery)
Cathryn of Chester
Cellach mac Cormaic
(14th Century Arts)
Cerian Cantwr
(Bardic Arts)
Cerridwen verch Ioreword
Charles Oakley
(Woodworking)
Christian Fournier
(German Martial Arts)
Cordelia Tichy
(Cookery)
Crespine de la Vallée
(16th c. Tailoring, Needle Arts, Laundress Studies)
Cystennin ap Gereint
(Calligraphy & Illumination)
Daniel Eyesham of Tweed
(Calligraphy & Illumination)
Drea de Pelegryne
(Music, 16th Century Clothing & Culture, Dyeing)
Dulcinea Maria Magdalena von Muhlberg y Aguilar
(Iberian Studies)
Edouard Halidai
(Cookery)
Elina of Beckenham
(Domestic Arts)
Ellen of the Scholars
(Scribal Arts)
Elwynor ferch Alwyn
(Leather Artistry)
Emmelyne de Marksbury
(Narrow Wares)
Enid D'Auliere
(Weaving)
Felice Debbage
(European Dance)
Genevieve Chastisse de Vaucresson
(Clothing)
Gianetta Andreini da Vicenza
(Clothing, Music, Cooking)
Giles fitz Alan
(Cheese-making and Meat Curing)
Gillian de Chyviot
(Fiber Arts)
Ginevra Visconti
(Italian Renaissance Clothing)
Grant Graeme de Menteith
(Archery)
Gwenhwyvar Nocturnal
(Calligraphy & Illumination)
Gwommy Anpurpaidh
(Dancing)
Gwylym Penbras
(Sword/Knife Smithing)
Gwyndlyn Caer Vyrddin (Clothing) Gwyneth Banfhidhleir
(Cookery)
Hal Raeburn
(Woodworking/Furniture making)
Hauviette d'Anjou
(Cookery)
Helene Gabrielle du Lac
(Lacemaking)
Helewyse de Birkestad
(Cookery & Pottery)
Henry Kersey of Devon
(Tailoring, Late Period)
Iasmin de Cordoba
(Food, Herbs, Nutrition)
Ilaria degli Attavante
(Illumination)
Ilyana Ekaterina Yosipovna
(Harp Music)
Ingrid Elizabeth de Marksberry
(Cookery & Domestic Arts)
Isabel Moundoghter
(Fiber Arts)
James Cunningham
(Animal Husbandry/ Hawks & Hunting
Jamie Blackrose
(Pewter Casting)
Jean Paul Pierrepont
(Gem Faceting)
Jocelyn of Lutterworth (Calligraphy) Jofridr Thorbjarnardottir (Poetry, esp. Norse forms) Johann von Metten
(Animal Husbandry)
Johannes von Narrenstein
(Calligraphy & Illumination)
John ap Wynne
(Bardic Arts)
John Devereaux
(Woodworking)
John Inchingham
(Bardic, Entertainment/Foolery)
Juliana Peri da Novellara
(Clothing Construction & Finishing)
Katarina Helene von Schoenborn
(Calligraphy & Illumination)
Kateryn Bronwen of Gloucester
(14th Century Life)
Katherine von Schlosserwald Kay of Tre Asterium
Kirsten Thorsteinsdottir
(Stained Glass)
Lailin Uthala Darkridge
(Decorative Metalwork)
Llewellyn ap Teirnon
(Cookery and Research)
Llyrydwyl Merewenna
(Calligraphy & Illumination)
Lothair von Drachenstein
(Decorative Metalwork)
Maria of Oxenford
(Clothing)
Mary Garrett of Seasalter
(Decorative Metalwork)
Matilda Hanscombe
(Pottery)
Matthew Christopher of Bristol
(Magic/Sleight of Hand)
Megan de Grinstead
(Horticulture)
Melisant Saint-Clair
(Elizabethan Clothing)
Meriel de Blackwoode
(Music & Commedia del'Arte)
Milesent Vibert
(Mad Science)
Mordak Timofei'evich Rostovskogo
(Moscovite Russian Clothing & Research)
Nigellus le Haie
Odo de Eu (Brewing) Patrick Connor O'Donnell McPhelan
(Woodworking)
Patrick von Brandenburg
Philip White
(European Dance)
Philippe de Lyon
(Courtier Studies & Period Rapier)
Phillipe de Pamiers
(14th Century Studies)
Priscilla the Hun
(Brewing & Vintning)
Radegund von Lutra
(Frankish Studies, Textiles)
Ranthulfr Asparlundr
(Calligraphy & Illumination)
Rebekah MacTiernan
(Clothing)
Rhonwen merch Alun
(Welsh Research, Embroidery)
Robyyan Torr d'Elandris
(Dance, Music)
Rosamund Beauvisage
(Sugarpaste, Domestic Arts)
Rowan of Windtree Tower
(Spinning, Dyeing)
Sarafina Sinclair
(Elizabethan Clothing)
Seamus ua Murchada (Shoemaking and Leatherwork) Serena Kimbalwyke (Sericulture) Siban ni Sheaghdha
(Early Period Embroidery)
Sigulf Karlnar
(Glass Beads & Bead Research)
Siobhan O'Neill
(Celtic Calligraphy & Illumination)
Sion Andreas o Wynedd
(European Dance & Choreography)
Sir Thomas Penyngton
(Brewing & Vintning)
Stephen of Beckenham
(Mens' German Clothing)
Tacit Darby
Tangwystl D'Courci
(Clothing Research)
Thaddeus the Brown
(Celtic Illumination)
Thomas Damion Blackmoor
(Glassblowing)
Timothy O'Byrne
(Calligraphy)
Tonis van Driele
(Bardic Arts)
Trelogin Tavistok
(Brewing & Vintning)
Tyzes Sofia called Zsof
(Theatre and Performing Arts)
Urraca Yriarte de Gamboa
(Renaissance Dance)
Waldetrudis von Metten
Domestic Arts - Cheese Making
William Talbot
(Armoring, Shoemaking)
Wulfwen atte Belle
(Cookery)
Zahira
(Middle Eastern Drumming)
Zaynab Yasmine bint Hasan
(16th Century Ottoman Clothing)
Zygmunt Nadratowski
(Polish Studies and Costuming)
 
Masters and Mistresses of the Laurel who are inactive
or no longer reside in the Middle Kingdom
Abrizhade de Medina Aedan o Kincorra
(Woodcarving)
Aelfaelen Dracasidth of Rivenstar and Wulfhaven
(Calligraphy & Illumination
Aelith Tourblanc Aelwyth the Grey
(Leather Artistry)
Aeruin ni Hearain o Chonnemara
Aibhilin of Skye Aidan Morgana Evans Akatyariena of the Winds
Alair of the Bloody Fountain
(Games & Pastimes)
Alasdair of Raasay Albert von Dreckenveldt (Armoring)
Alcynon Feedrea of Gyldawen Abbey Aldric of the Northmark (Music) Alecia von Hawken
(Amber carving)
Alexis MacAlister of Beverlay
(Fiber Arts)
Alice of Kent Alison macKieran of Dunglas
(Poetry)
Alisond de Brebeuf Alysoun de Roos
(Herbalism)
Angeli du Bois
Anne D'Rome St. Augustine
(Clothing)
Anne St. Augustine de Rome Antonio de Casa d'Aqua
(Northshield)
Aramanthra the Vicious
(Cookery)
Arianwen Telynaur O Dinas Bran
(Harp music)
Astra of the Grey Shadows
Aureliane Rioghail Baldric of the Pathless Wastes Beowulf Gordon
(Bone and Antler Carving)
Bera Heraldsdottir (was Barbary de Folo) Bjorn hinn Heppni Bogdan ot Brasov
(Cookery)
Branwen Wallis Breanaidh ni Naoimin Bronwyn ferch Gwyn ap Rhys
(Calligraphy & Illumination)
Brynhildr Kormaks Dottir
(Norse Poetry)
Byron della Farfalla Cadwallon y Rhudd
(Armoring)
Caellyn y'Vearn Fitzhugh
(Poetry)
Caffa Muiriath
(Woodcarving)
Calum Creachadora
(Irish Studies)
Calvin Fletcher
(Music)
Cariadoc of the Bow Cassandra Eleanora di Milano
(Calligraphy & Illumination; Persona Studies)
Cassandra of the Western Green Caterina da Monticello
(Clothing Research)
Catherine de la Rose
(Clothing; Music?)
Catherine Oakley
(14th Century Clothing)
Cathlin of Morecombe Bottome Charles Stewart O'Connor
(Research)
Christofano Vecchione
(Calligraphy & Illumination)
Christopher Darras Christopher Gilwenrod
Ciara ni Mhaille Conn MacNiell
(Bardic Arts)
Constance Fairfax
(Music)
Constance Grey
(Embroidery?)
Corinna of the Silver Scissors Dafydd ap Gwalchmai
(Shoemaking (Cobbler))
Diachbha the Weaver Diane Alene Domhnull na Carraige (Northshield)
Dorothea van der Zee
(Basket Weaving)
Dougal MacFinlay
(Dance)
Ealasaid nic Phearsoinn
(Clothing, Cookery)
Edward of Effingham
(Japanese Studies)
Elashava bas Riva
(Dance)
Elen Greenhand
Elen o Ddynevwr Elfleda Tarsella of Bethoc Elizabeth Karien of the Four Winds
Elizabeth Kestrel of Cadfan
(Pewter Casting)
Elizabeth of Dendermonde Ellen the Fair of Tarawaithe
(Dance)
Elli Lutemaker
(Music / Scientific Instrument Making)
Elysabet de Warren Emrys Bethoc
Emrys Eustace
(14th century culture/presona studies)
Enid Aurelia of the Tin Isles Etaoin O'Fearghail
Etienne de Clermont
(Dance)
Evonne le Doulette de Rouen Fina ingen Aeda
(Anglo-Saxon Research & Re-creation)
Finn Herjolffson
(Glassblowing)
Fionna Goodburne MacNicol
(Clothing)
Fionnbharr MacShane
(Blacksmithing)
Frederunde von Grunwald Fritz Bare
(Clothing)
Fulk von Pfaffenhausen
(Brewing & Vintning)
Geoffrey de la Mer
(Calligraphy & Illumination?)
Geta Alexandra din Wallachia
East European Culture/Village Dancing)
Gevehard von Baden
(Calligraphy & Illumination)
Gillian Olafsdottir d'Uriel Ginevra da Sanfidelio
(Music)
Glandydd Rys Mordwyn
Godfrey de Shipbrook Greya Ankayrlyn
(Embroidery)
Guichart de Chadenac
Guillaume le Fort
(Armoring)
Guinevere de Grenville
(Calligraphy & Illumination
Guynowore Lovett
Gwendoline Rosamond Gwyneth Maeve of Falconguard Gwynydd ni Gelligaer
(Dyeing)
Hael of the Broken Mask Halati Khaiyir Tagir
(Brewing & Vintning)
Hector of the Black Height
(Bardic Arts)
Helmut of Greenland Helva of Saxony
(Spinning)
Hermina Matilda de Ainesleah of Meredene
Hibrida Longhair
(Embroidery)
Hroar Svithandi
(Pottery)
Hrothgar of the House of the Iron Maiden
(Glasswork)
Huginn Hrothgeirsson
(Research)
Ilsa von Schonau
(Calligraphy & Illumination)
Ingerith of Egilsey
(Tablet Weaving)
Isaac de Hugo Isabeau Pferdebandiger
(Stained Glass, Equestrian Arts)
Isabel Ulfsdottir
Isolde de la Ramee
(Saxon Research)
Jacques d'Irlonde of Outremer Jeames Blanchehert
(Persona Studies)
Jehan de la Marche Jehanne de St. Brieuc Johanna van Dendermonde
(Music)
John Chandler
(Music)
John of Calador
(Weaving)
Josceline Levesque
(Music?)
Judith of Kirtland
(Cookery)
Jurgen von Baden
(13th Century Research and Re-creation)
Kassandra Tenebrosa
(Pottery & Equestrian Arts)
Katherine of Kells
(Calligraphy & Illumination)
Kathleen Allen
(Calligraphy & Illumination)
Knuut Osterstrom
(Armoring)
Kobayakawa Ariake
(Calligraphy & Illumination)
Kyrille Andreskevich
(Calligraphy & Illumination)
Lars Vilhjalmsson
(Pottery)
Leah bint Salah Leona Khadine d'Este
(Italian Renaissance Clothing & Embellishment)
Leyla ibnat ash-Shamaal
(Middle Eastern Research)
Liadan na Caimron Lilibeta Rudenko
(Persona Research & Development)
Lindanlorien Droxeen
Liusaidh MacLeoid
(Early Calligrahy & Illumination)
Lyra d'Orleans
(Clothing & 14th Century Research)
Madinia Inion Thuthail
(Clothing)
Maeve von Drachenfels Magdalena von der Plesse
(Calligraphy & Illumination)
Mairin of the East Isles
Malutka seb Srebnitska
(Decorative Metalwork)
Margaret Malise of Kyrkyntolaghe
(Calligraphy & Illumination)
Margaret of Shaftesbury
(Literature, Research)
Margaret von dem Schwartzwald Marixsa of Crawfordmuir Mark Etienne Gagnon de Bouthilier
Matilda of Tay
(Domestic Arts)
Mattew Widdershins (Leatherwork) Matthias Stryaebjorn
(Woodworking)
Melisande de Marmande
(Clothing)
Merouda Pendray
(Calligraphy & Illumination)
Merowald de Sylveaston
Monika z Gniezno Morgan Silverlocke Morgana bro Morganwg
(Bardic Arts)
Mortraeth Colwyn Naon na Chruitire Nicolaa de Bracton
Nicole Sinclair Nonna the Midwife of Stormgengr
(Pottery)
Osric Cumbra
Owen Alun
(Bardic Arts)
Perygen Northhymbr
(Music)
Phillippa Hawley
(Cookery)
Polidore Haraldsson of the Dented Helm Prisilka od Cerveny Kamen
(Brewing & Vintning)
Rachaol MakCreith
(Cookery)
Rachelle du Marseille
(Clothing)
Raella de Courtenay
(Clothing)
Ragnar Ivarson
(Shipbuilding)
Rayah Blackstar
(Calligraphy & Illumination)
Reginald of the Horns
(Instrumental Music)
Rhiannon of Wye
(Harp music)
Rhiannon Redwulf
(Harp Music)
Ricard of Sable Tree Richard Morgan of Cumberland
Robert of Two Cliffs
(Calligraphy & Illumination)
Robert Sartor van Pays-Bas
(Clothing)
Roen Dentelliere de la Voile Rouge
Rosanore of Redthorn
(European Dance)
Rowena Axelsdottir
(Calligraphy & Illumination)
Rowena o'r Emrallt
Rowena of Jorvik
(Tablet Weaving)
Rufus the Short of Burgundy
(Calligraphy & Illumination)
Ruth of the Far North
(Poetry)
Saexburga
(Anglo-Saxon Research and Re-creation)
Sarra Elisabeth Graeham of Birnham
(Calligraphy & Research)
Sayf Al-Qamar Tarik ibn Abdul
(Calligraphy & Illumination)
Signy Dimmridaela Silvija the Landlady Solomon ben Jacob the Levite
(Brewing & Vintning)
Solveig Langlief de Bowland Stephen Cassye the Melancholy
(Calligraphy & Illumination)
Stephen Ironhand
(Calligraphy & Illumination)
Stephin Armstrang
(Wood, Bone & Antler Carving)
Sylard of Eagleshaven Taichleach Selwyn
(Horn Carving)
Taj-Al Hadiya Talan Gwynek
(Names Research)
Tamara di Firenze
(Calligraphy & Illumination)
Tamarra Amalthea de Romany
(Herbalism)
Tarrach Alfson Thaninieyaieres O Ynyf Ys Draig Gwyrdd
Theodora von Igelheim
(Music)
Therica Pembroke of Stonegate Manor
(Diverse Arts)
Thomas ap Llewellyn
(Glasswork)
Thomas Mailer Thorgerdr Karlsdottir Thorhalla Carlsdottir af Broberg
(Music & Norse Clothing)
Timothy of Christchurch Todric Koenig
(Mongol Studies)
TSivia bas Tamara V'Amberview
(Bardic Arts/Troubadour)
Tsvetan Arinsson
(Dance)
Valerius Paencalvus
(Armoring)
Valthiona Cuthbert
(Clothing)
Veleda of Isenfir Victoria Josephine Benet Wilhelm Claidhbyrne the Smith
(Blacksmithing)
Will of Wiltshire
(Armoring)
Wolfgang von Roessler
(Limning, 16th Century Jewelry)
Wyndreth Berginsdottir
(Bardic Arts)
Xavier de Saone Yang the Nauseating Yaraddin fferch Oena o Gwynnedd